Island v zimě: Do země ohně a ledu za polární září


Jet na Island v zimě? Vždyť je tam tma! A zima! A nic tam neuvidíme! Podobně reagoval můj přítel Ivar, když jsem poprvé zmínila, že jsem našla levné letenky na Island. V prosinci. Jako každý druhý Nor by se raději viděl někde v teple ve Španělsku nebo na Kanárských ostrovech a lákat ho na polární záři z tmavého a chladného Norska na tmavý a chladný Island moc nefungovalo. 

Musela jsem tedy nasadit těžší kalibr k přemlouvání a zmínit ledové jeskyně a termální prameny a nakonec se mi ho podařilo přesvědčit, že výlet do Země ohně a ledu v zimě je dobrý nápad. A světe div se, byla to jedna z našich nejlepších dovolených. Tedy když pomineme, že jsme na Diamantové pláži utopili drona, a že spaní ve stanu v prosinci možná nebyl až tak dobrý nápad. Ale o tom později. 

RADKA + ISLAND = VSL

Island je hned po Norsku moje nejoblíbenější země na světě a dlouhou dobu byl naprosto vysněnou destinací. Poprvé jsem se na Island podívala v létě 2014, kdy jsme společně s dalšími třemi kamarády objeli Island během tří týdnů kolem dokola stopem.

Další návštěva na sebe nedala dlouho čekat a v létě 2016 jsem na Island odlétala znovu – tentokrát s kamarádem Danielem, kdy jsme stopovali a trekovali především na poloostrově Snæfellsnes a v oblasti Západních fjordů. 

A když jsem objevila levné letenky z Osla do Keflaviku na týden před Vánoci 2017, tak jsem si  řekla, že proč bychom pro tentokrát nejeli prozkoumat Island v zimě. A tak jsme vyrazili s Ivarem na týdenní roadtrip po jižním pobřeží Islandu. Vypůjčili jsme si auto a spali jsme buď ve stanu nebo v levných hostelech. 

Přesto, že Ivara myšlenka zimního výletu na Island zprvu nijak nenadchnula, tak Island nezklamal a učaroval i jemu. Na jaře 2019 jsme tedy vyrazili do Země ohně a ledu počtvrté a během 12 dní jsme objeli ostrov kolem dokola ve vypůjčeném autě. 

PROČ JET NA ISLAND V ZIMĚ

Většina lidí sní v průběhu dlouhé, chladné a deštivé zimy o destinacích s bílými plážemi, sluncem a teplotami nad pětadvacet stupňů. Proč byste tedy měli dát přednost chladnému Islandu před plážemi v Karibiku? 

Důvodů je hned několik – tak třeba například: máte možnost vidět zamrzlé vodopády, ledové jeskyně a zasněženou krajinu. Plus v Karibiku neuvidíte polární záři. No neberte to!

A pokud ve vás tenhle výčet zimních krás Islandu ještě neprobudil cestovní horečku, tak tady přihodím pár dalších pozitiv, proč navštívit Island v zimě, a ne během hlavní letní sezóny.

  1. Levnější pronájem auta 
    (Ceny můžou být až poloviční v porovnání s letní sezónou.)

  2. Levnější ceny ubytování
    (Nám se vyplatilo bookovat na poslední chvíli. Kromě zimních cen měla některá ubytování i last-minute slevy.)

  3. Méně turistů
    (I když Island je velmi populární destinace celoročně.)
Polární záře na Islandu

Láká vás pozorování polární záře na Islandu? Přečtěte si jaké stránky a aplikace sledovat a tipy jak ji fotografovat! 

DOPRAVA NA ISLAND

Přestože není nemožné dojet na Island autem (trajektem z Dánska přes Faerské ostrovy), tak nejpohodlnější a ve srovnání s trajektem i o dost levnější způsob je letecky. Na Island lítali přímo z Prahy ČSA. V době Covidu ale rušili lety jak na běžícím pásu. Osobně bych si tedy dvakrát rozmyslela jestli s nimi ještě někdy letět. 

Přijatelnou alternativou je přímý let Vídeň – Keflavík od WizzAir. Ten má ale dvě nevýhody. Za prvé WizzAir nelítá tuto trasu každý den, a za druhé je odlet velmi brzo ráno (6:40). Pokud jste ze severu země, tak WizzAir má přímou linku na Island také z letišť v Katowicích, Krakowě a Wroclavi. 

CO OČEKÁVAT OD POČASÍ NA ISLANDU V ZIMĚ?

Možná vás překvapí, že ačkoli Reykjavik leží na 64 stupni s.š., tak zde teploty neklesají do nijak závratných minusových hodnot. Průměrné teploty se v zimě pohybují okolo nuly. Problémem je spíš pocitová teplota, když začne foukat studený nárazový vítr. 

Samozřejmě v jiných částech Islandu (především více ve vnitrozemí a na severu Islandu) mohou být teploty o dost nižší. My jsme například stanovali v prosinci poblíž termálních pramenů v údolí Reykjadalur, kde se noční teploty pohybovaly okolo minus patnácti stupňů. (Pozor, stanování je tam nyní zakázané).

Taktéž pokud očekáváte závěje sněhu, tak budete v okolí Reykjavíku a v jižní části Islandu nejspíše zklamaní. Většinou nasněží jen pár centimetrů. Připravte se spíše na vítr, déšť, pršosněžení nebo kroupy. Podobně jako Norové mají oblíbené rčení, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečeni, tak na Islandu naopak říkají: „Nelíbí se ti počasí? Tak počkej pět minut, ono bude hůř…“

Islandští koně ve sněhové bouři
Islandské ovce v zimě

DÉLKA DNE

Další věc, kterou musíte v zimě na Islandu vzít v potaz je délka dne. V prosinci, okolo zimního slunovratu je světlo jenom cca na 4 hodiny denně – rozednívá se okolo půl dvanácté a stmívá se okolo půl čtvrté! 

V půlce března už je ale situace úplně jiná – to se rozednívá okolo osmé a stmívá se také okolo osmé! Pokud si chcete naplánovat dovolenou tak, abyste zažili Island v zimě, ale zároveň měli dostatek slunečního svitu, zvolte termíny dovolené od konce února nebo začátku března

Gullfoss vodopád Zlatý okruh Island v zimě

Pro přesnější informace o časech východů a západů slunce a délce dne po dobu vaší dovolené doporučuji stránky timeanddate.com

PŮJČENÍ AUTA NA ISLANDU V ZIMĚ

Zatímco v létě je proveditelné cestovat na Islandu stopem nebo využít hromadné dopravy, v zimě je situace o něco složitější. Na stopu je to o zmrznutí a veřejná doprava je o dost méně frekventovaná. Pokud nechcete využít nabídky organizovaných tours, pak je nejlepším řešením si pronajmout vlastní auto. 

Zimní sezóna vám v tomhle hraje do karet, protože půjčovné je o dost levnější než v letní sezóně. Pro náš zimní road trip v roce 2017 jsem dlouho zkoumala ceny u různých autopůjčoven. Po dlouhém hledání jsem našla nejlevnější cenu za týdenní půjčení auta cca 4.400 Kč u společnosti Guide to Iceland. 

Guide to Iceland není klasická autopůjčovna, ale srovnávací a informační portál, kde naleznete spoustu informací o Islandu (v angličtině), a kde si můžete zarezervovat auto nebo výlety. 

Výhodou tohoto portálu je to, že je krásně přehledný a navíc má garanci nejnižší ceny, takže zde auto seženete levněji než na stránkách dané půjčovny nebo  přes srovnávač půjčoven rentalcars. 

TIP:
Nás vyšlo týdenní půjčení auta v zimě 2017 na 4,400 Kč. Pro porovnání jsem zadala pro to samé auto u té samé společnosti týdenní datum vypůjčení na konci července a našlo mi to cenu 10.900 Kč. (V létě jsou ale k dispozici levnější auta jako Kia Picanto za 7.500Kč, kterou ale nemají v nabídce pro zimu.)

JE V ZIMĚ NUTNÉ AUTO S POHONEM NA VŠECHNY 4 KOLA (4WD)?

Okolo celého Islandu vede silnice číslo 1, která je také označována jako Ring road. Tato silnice má pro dopravu po ostrově zcela nezastupitelnou funkci. Přestože je tento 1350 kilometrů dlouhý okruh celý vyasfaltován, je pro dopravu v zimě vhodnější terénní vozidlo. Není to ale nutností. 

Za dobrých podmínek projedete Ring road v pohodě bez čtyřkolky. Řada lidí volí auto s náhonem na všechny čtyři kola z důvodu bezpečnosti. Nezapomínejte ale na to, že auto s náhonem na čtyři kola vám pomůže se rozjet (například v hlubokém sněhu), ne zastavit.

Pro jízdu na zledovatělém povrchu (tedy standardní zimní podmínky na islandských silnicích) vám čtyřkolka nijak nepomůže. Soustřeďte se spíš na to, abyste měli auto s kvalitními zimními pneumatikami (volila bych od října do dubna) nebo pneumatikami s hřeby (studded tires).

Islandské silnice a půjčení auta v zimě

Více informací o pronájmu auta, výběru vhodného pojištění a sjízdnosti silnic najdete v samostatném článku. 

ISLAND V ZIMĚ: ITINERÁŘE

Láká vás návštěva Islandu a nechcete nebo nemůžete trávit čas tvorbou itineráře? Připravili jsme pro vás dva podrobné itineráře (na 4 a 7 dní), které zahrnují kromě podrobného denního plánu a interaktivní mapy také tipy na letenky, půjčení auta, ubytování a rady ohledně pozorování polární záře.
Itinerář

BEZPEČNOST PŘI JÍZDĚ

Řízení na Islandu v zimě není pro každého. Pokud nejste zvyklí řídit na sněhu a ledu, prosím zvažte to! 

Ivar má spousty zkušeností s řízením v zimě v Norsku (a to i během služby v armádě na samém severu Norska). Přesto sám uznal, že podmínky jaké jsme měli na Islandu byly zatím to nejhorší na čem kdy řídil. Třeba u Fludiru jsme se na jedné menší silničce klouzali v dvacetikilometrové rychlosti na čistém ledu… Takže opatrně!!!!

Mapa z road.is, která ukazuje sjízdnost silnic na Islandu by měla být (nejenom) v zimě vaším nejlepším přítelem!

UBYTOVÁNÍ NA ISLANDU V ZIMĚ

My jsme optimisticky plánovali, že budeme celý týden kempovat. Maximálně jednou nebo dvakrát jsme chtěli přespat někde vevnitř, kvůli dobytí baterek do foťáku. Člověk ale míní, a Island mu to mění 🙂

První noc jsme kempovali u termálních pramenů v údolí Reykjadalur poblíž Hveragerdi. Jenže v noci klesala teplota k minus patnácti a mně byla celkem zima i v mém turbo péřovém spacáku od Sira Josepha

Další noc jsme si tedy zajistili ubytování před booking.com. Měli jsme štěstí, protože některá ubytování nabízela až 50% last minute booking slevu. 

Půjčení auta na Islandu: Polární záře

Od roku 2018 je zakázáno stanování po celém jižním pobřeží Islandu. Stejně tak je zakázané přespávat v autě, karavanu nebo obytné dodávce mimo vyznačené kempy. Více v článku: Jaká platí pravidla pro kempování a spaní v autě na Islandu? 

V zimě většinou nejsou hostely a ubytování na Islandu plně zabookované, takže nebyl problém ubytování zamluvit 10 minut předem.

Cena ubytování se velmi lišila v závislosti na místech, kde jsme byli – například krásný pokoj ve Farmhotelu Efstidalur, který měl vlastní koupelnu, stál 1700 Kč. Naopak pokoj poblíž laguny Jökulsarlón se sdílenou koupelnou, kde celý den netekla voda, nás stál dvakrát tolik. 

Na totální klenot jsme narazili poslední noc – last minute nabídka v Guesthouse 6X1 u letiště v Keflaviku, který kdysi patřil lokálnímu umělci. Za noc jsme tam zaplatili jen 1 700 Kč (polovina normální ceny) a ještě jsme si užili vlastní malou modrou lagunu! 

ZIMNÍ KEMPOVÁNÍ

Pokud se rozhodnete procestovat Island v zimě se stanem nebo v obytném autě či dodávce, tak podle nových pravidel budete muset přespávat v kempech. Na Islandu je na 170 registrovaných kempů, ale ne všechny z nich jsou otevřené přes zimu. Velmi doporučuji tuto mapu od Happy Campers, kde najdete vyčerpávající přehled islandských kempů, rozdělených na kempy se sezónním nebo celoročním provozem. 

ZIMNÍ AKTIVITY NA ISLANDU

POZOROVÁNÍ POLÁRNÍ ZÁŘE

Nejčastější důvod, proč se lidé vypraví na Island v zimě, je možnost spatřit polární záři. K tomu, abyste tohle nebeské divadlo ale mohli pozorovat, je zapotřebí skloubení hnedka několika faktorů. 

TIP:
Pokud je velká solární aktivita, vhodná orientace magnetického pole a jasné nebe, tak uvidíte polární záři klidně i z Reykjaviku. Pokud je ale malá aktivita, pak je lepší být co nejdále od města či jakéhokoliv zdroje světla.

Pro  předpověď solární aktivity na Islandu mám ráda tuhle stránku, kde máte mapku ostrova, kde se zobrazují nízké, střední a vysoké mraky. (Pro pozorování aurory vás zajímá nejvíce vrstva středních mraků.) Dále zde najdete grafy ukazující orientaci meziplanetárního magnetického pole a rychlost solárního větru. 

UPOZORNĚNÍ:
Polární záři můžete na Islandu pozorovat pouze od konce srpna do začátku dubna. Polární záře je aktivní celoročně, ale pro její pozorování je nutné, aby byla tma. 

Polární záře hora Kirkufell
Polární záře Reykjavík kostel Hallgrimskirkja

Je třeba si zamluvit průvodce nebo organizovanou tour?

Mnoho cestovatelů ohrnuje nad organizovanými výlety s průvodcem nos. A já většinou také. Proč bych měla někomu platit za to, že mi ukáže na nebe a řekne mi – tady je ta polární záře? 

Nicméně dovedu pochopit, že někdo nemá k dispozici auto a přece jen by se chtěl podívat kus za město, nebo že je zmaten ze všech parametrů, které je při lovení polární záře potřeba sledovat. Průvodci sledují předpověď počasí na několika různých místech a vybírají lokace, kde je nejlepší šance na úspěch. Navíc vám poradí s nastavením fotoaparátu nebo vám udělají profesionální fotografie vás s polární září. 

Polární záře u vodopádu Godafoss na severu Islandu

Nejčastější (a nejlevnější) možnost tour je obvykle minibusem z Reykjavíku. 

NÁVŠTĚVA LEDOVÝCH JESKYNÍ

Druhá nejčastější atrakce, která láká turisty na Island v zimním období je možnost navštívit ledové jeskyně, které jsou přístupné od listopadu do března. Výjimkou je ledovcová jeskyně poblíž Víku, která je přístupná celoročně.

Ledovcové jeskyně jsou vytvářeny tající vodou, která v léte proudí pod povrchem ledovce. Jeskyně jsou proto každý rok jiné. Často na jiném místě, jiné velikosti a tvaru. Ledovce i ledovcové jeskyně se neustále mění, pohybují, kolabují nebo naopak rostou. Proto byste se do nich neměli nikdy vydávat sami. 

Nejčastěji navštěvovanou jeskyní je The Crystal Cave, která se už od sezóny 2011 – 2012 formuje každoročně v ledovci Vatnajökull, poblíž ledovcové laguny Jökulsarlón. 

Ledová jeskyně Vatnajokull na Islandu

My jsme si také zamluvili tour do ledové jeskyně, ale byli jsme zklamaní. Přestože jsme zvolili tour v malé skupině (vlastně jen já, Ivar a průvodce), tak všechny tours od jiných společností mířili do stejného místa a na ledovci to vypadalo jak v pekingském metru. 

Jeskyně byla doslova napěchovaná asijskými turisty, že jsem ani nechtěla jít dovnitř.
 Náš průvodce nám pak dal tip, že si pro příště máme zamluvit delší (a dražší) tour, která zahrnuje chůzi po ledovci a vede k jiné jeskyni. Kdybych na Island mířila nyní, tak je to přesně to, co bych udělala.  

Placená tour do ledové jeskyně na Islandu

Chcete-li se dozvědět více o ledovcových jeskyních, pak doporučuji vyčerpávající článek od Guide to Iceland (v angličtině.)

CO VIDĚT NA ISLANDU V ZIMĚ? 

Týden není mnoho času, ale na to, aby člověk nasál atmosféru Islandu to postačí. Cestujete-li na Island v zimě, tak zapomeňte na to, že byste během jednoho týdne objeli celý ostrov. A pokud mohu doporučit, stejně tak bych na to zapomněla i v létě, protože pak nebudete dělat v podstatě nic jiného, než jen řídit. Vyberte si jednu oblast a procestujte si ji. 

Pokud máte méně než 12 dní času a je to vaše první návštěva Islandu, pak je nejjednodušší zaměřit se na okolí Reykjaviku, Golden Circle a jih ostrova, eventuelně na poloostrov Snæfellsnes.

Jižní Island je ten nejúžasnější region pro všechny, kteří na Island letí poprvé – na relativně malém území vám totiž naservíruje termální prameny, gejzíry, hory, ledovce, vodopády, sopky a zároveň má lepší turistickou infrastrukturu než například východní nebo západní fjordy. 

ISLAND V ZIMĚ: ITINERÁŘE

Láká vás návštěva Islandu a nechcete nebo nemůžete trávit čas tvorbou itineráře? Připravili jsme pro vás dva podrobné itineráře (na 4 a 7 dní), které zahrnují kromě podrobného denního plánu a interaktivní mapy také tipy na letenky, půjčení auta, ubytování a rady ohledně pozorování polární záře.
Itinerář

2 komentáře: “Island v zimě: Do země ohně a ledu za polární září”

  1. Ahoj, 🙂
    v březnu se chystáme na Island. Měl bych na Vás dotaz ohledně cestování autem.

    Chtěli bychom navštívit místa: Seljavallalaug, pláž Reynisfjara apod. všechno cca kolem 3 km od hlavní cesty.

    Jak je to s přístupností těchto míst v zimě? Dá se tam dostat autem? Případně co doporučujete 4WD nebo 2WD?

    Případně jak je v zimě přístupný vrak letadla, dá se k němu dojít? 🙂

    Děkuji za zkušenosti. 🙂

    • Ahoj ahoj, i v zimě si kolem Ring road vystačíš s 2WD autem. K Seljavallalaug se zrovna hodí 4WD i v létě, protože ta příjezdová cesta je samá díra, ale dá se zaparkovat o něco blíže k hlavní silnici a o maličko si protáhnout procházku k bazénku. Jen pozor, není úplně horký ale spíš vlažný. V zimě žádná hitparáda. Vrak je i v zimě přístupný, ale je to zhruba hodinová procházka. Za mě bych vynechala.

      Každopádně si moc užij dovolenou! R.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..