Vyberte stránku

Láká vás netradiční dovolená? Je vaším snem vidět polární záři? A proč nezkusit Island? Na Island v zimě vyráží čím dál tím víc lidí.

A není se čemu divit – v porovnání s letní sezónou je zde méně turistů, dá se sehnat levnější ubytování i půjčení auta, kapacity hotelů nejsou zdaleka naplněné a zamrzlé vodopády, ledové jeskyně či drsné počasí nabízí úplně jinou atmosféru v porovnání s létem. Nemluvě o možnosti vidět polární záři. Ještě jsem vás nepřesvědčila ke koupi letenek?

Ledovcová laguna Jokulsarlon a přilehlá Diamantová pláž je nádherná v kteroukoliv roční dobu.

Naše zkušenosti s cestami na Island

Island je hned po Norsku moje nejoblíbenější země na světě. Poprvé jsem se na “Ostrov ohně a ledu” podívala v létě 2014, kdy jsme společně s dalšími třemi kamarády objeli Island během tří týdnů kolem dokola stopem.

Další návštěva na sebe nedala dlouho čekat a v létě 2016 jsem na Island odlétala znovu – tentokrát s kamarádem Danielem, kdy jsme stopovali a trekovali především na poloostrově Snæfellsnes a v oblasti Západních fjordů. 

Když jsem objevila levné letenky z Osla do Keflaviku na týden před Vánoci 2017, tak jsem si  řekla že proč bych pro tentokrát nejela prozkoumat Island v zimě. Dnes už vím, že to možná nebyl ten nejlepší nápad a i když jsme si zimní dovolenou moc užili, pro příště bych ji směřovala až na únor nebo březen, kdy je mnohem více denního světla.

Další návštěva na sebe nenechala dlouho čekat a na Island jsme vyrazili letos na jaře (2019) počtvrté. Tentokrát na roadtrip okolo ostrova!

Ledovcova laguna Jokulsarlon
Z našeho zimního výletu…

Jak se dostat na Island v zimě

Přestože není nemožné dojet na Island autem (trajektem z Dánska přes Faerské ostrovy), tak nejpohodlnější a nyní i celkem levnou variantou jsou letenky. Na Island se dá letět s ČSA přímo z Prahy. Levné letenky se dají sehnat i s Wizzair přes Londýn nebo s odletem z Vratislavi. 

Vrak letadla Douglas Super DC-3 Dakota, které omylem ztroskotalo 21. listopadu 1973 na jižním pobřeží, v oblasti Sólheimasandur.

Jaké můžete na Islandu očekávat v zimě počasí

Možná vás překvapí, že ačkoli Reykjavik leží na 64 stupni s.š. tak zde není až taková zima. Průměrné teploty se v zimě pohybují okolo nuly. Důvodem, proč má Island mírnější klima než jeho poloha a název napovídá je fakt, že je jeho jižní a západní pobřeží omýváno teplým Golfským proudem. To zároveň způsobuje to, že se tu setkává teplý vzduch z Atlantiku z chladným vzduchem z Arktidy a výsledkem jsou náhlé změny počasí.


Více informací o počasí na Islandu si můžete přečíst v samostatném článku.


V Reykjaviku a na jižním pobřeží  neočekávejte třeskuté zimy nebo velkou sněhovou nadílku. Většinou nasněží jen pár centimetrů. Připravte se spíše na vítr, déšť, pršosněžení nebo kroupy. V severní části ostrova také není neobvyklé, že nasněží a pak to může ovlivnit dopravu po Ring road.

Přes zimu bude v průměru okolo nuly, na severu v okolí Akureyri o něco chladněji. Mnohem víc než skutečná teplota je problémem spíše pocitová teplota, když začne foukat studený nárazový vítr.  

Island v zimě počasí
Od zimního Islandu můžete očekávat naprosto cokoliv: sluníčko a teploty nad nulou, snežení a teploty pod bodem mrazu nebo větrnou smršť.

Úplně jiná situace je pak v islandském vnitrozemí, které samozřejmě není ovlivněné žádným Golfským proudem. Tady teploty klesají pod nulu a počasí může být extrémní.

Horské silnice vedoucí do vnitrozemí (Tzv F-roads) se ale na zimu uzavírají a otevírají se až v průběhu května – června. V zimě se tedy na vlastní pěst do vnitrozemí nepodíváte. Jedinou možností jsou organizované tours například do Thorsmorku nebo Landmannalaugar, které vozí turisty v monstrózních jeepech celoročně.


Kolik světla bude na Islandu v zimě?

Kromě počasí je důležité vzít při plánování zimní dovolené na Island délku dne. V prosinci, okolo zimního slunovratu, je světlo jenom cca na 4 hodiny – rozednívá se okolo půl dvanácté a stmívá se okolo půl čtvrté! 


Tady můžete omrknout časy východů a západů Slunce v jednotlivé dny v roce.


V půlce března už je ale situace úplně jiná – to se rozednívá okolo osmé a stmívá se také okolo osmé! Pokud si chcete naplánovat dovolenou tak, abyste ještě zažili Island v zimě, ale zároveň měli dostatek slunečního svitu, volte tedy raději konec února nebo začátek března.

Délka dne v jednotlivých měsících na Islandu

Kolik stojí půjčení auta na Islandu v zimě?

Zatímco v léte je poměrně jednoduché cestovat na Islandu stopem nebo využít hromadné dopravy, v zimě je situace o něco obtížnější. Pokud nechcete využít služeb cestovních kanceláří, pak je nejlepším řešením si vypůjčit auto. 

Zimní sezóna vám v tomhle hraje do karet, protože půjčovné bude o dost levnější než během léta. Po dlouhém hledání jsem našla nejlevnější ceny přes guidetoiceland, což je stejně jako rentalcars srovnávací portál, ale půjčení přes ně vychází levněji než půjčení u autopůjčovny, kterou zprostředkovávají.


O půjčení auta na Islandu jsem sepsala samostatný obsáhlý článek, kde najdete i tipy u které půjčovny si můžete pronajmout auto bez kreditní karty, jaké pojištění zvolit a na jaké se vykašlat nebo jaké jsou pokuty za rychlou jízdu.


Naše zkušenost
V zimě 2017 jsme měli za necelých 5.000 Kč půjčené miniaturní Hyundai i10. Ale co, pro dva lidi to bohatě stačilo! Letos (květen 2019) jsme si skrze guidetoiceland zamluvili auto znovu. Tentokrát nás 12-ti denní zapůjčení Hyundai i10 vyšlo na 7.484 Kč.

Pronájem auta na Islandu cena v různých ročních obdobích
Tím, že pojedete na Island v zimě můžete tedy ušetřit až 50% na půjčení auta oproti letní sezóně.

Jaký typ auta si na Islandu vypůjčit?

Co se týče půjčení auta na Islandu, tak v podstatě máte na výběr ze tří variant: normální auto s náhonem na dvě kola (2WD), terénní auto s náhonem na všechny čtyři (4WD), nebo v poslední době superoblíbené obytné dodávky.

Nejlevnější auta, která si na Islandu můžete půjčit jsou malá městská auta s náhonem na dvě kola. Jejich cena začíná na cca 500 Kč za den a zahrnuje neomezený počet kilometrů a CDW pojištění.

půjčení auta na Islandu Hyundai-i10

Auto s náhonem na čtyři kola je nutnost, pokud se chcete vydat mimo hlavní silnice na tzv. F – roads. U malých aut jako je Suzuki Jimny začínají ceny na cca 740 Kč za den a zahrnuje neomezený počet kilometrů a CDW pojištění. 

Pronájem auta na Islandu 4WD dacia-duster-4x4

Za malé auto s vestavbou jako je VW Caddy zaplatíte okolo 1.200 Kč na den. Větší dodávka typu Renault Trafic, ať už s vestavbou nebo bez, vás přijde zhruba na 3.200 Kč za den. Auta jsou vybavena plynovým vařičem, veškerým nádobím, topením a často i WiFi

Půjčení obytné dodávky na Islandu

Půjčení dodávky s vestavbou bylo ještě nedávno na Islandu ideálním řešením. Člověk jednak ušetřil za ubytování, které je na Islandu dost drahé a druhak mohl přenocovat v podstatě kdekoliv. To už dnes bohužel nelze.


Pokud máte v plánu přespávat na Islandu v autě, ať už obytném nebo ne, pak podle nových pravidel musíte do oficiálního kempu.


ISLAND OBYTNÁ DODÁVKA VS APARTMÁN
Vzhledem k tomu, že i s obytnou dodávkou musí člověk do kempu, tak mi nepřijde, že by se investice do ní vyplatila. Uvedené ceny jsou to nejlevnější s čím můžete počítat. Obytné auto může taky přijít na víc jak 3.000 Kč za den. Stejně tak cena za apartmán závisí na lokaci a sezóně.

Kempování na Islandu v zimě

V podstatě každé městečko na Islandu má svůj vlastní kemp. Na celém ostrově je jich k dispozici přes 200!!! Zde najdete seznam kempů na Islandu, který můžete filtrovat podle regionu, kam se chystáte.

Trochu problém ale nastává, pokud jedete mimo letní sezónu, protože většina kempů je otevřena zhruba od června do září. Seznam kempů, které jsou otevřeny celoročně najdete zde. V mnoha jiných se dá alespoň přespat zdarma (bez využití sociálního zázemí).

Naše zkušenost:
Z vlastní zkušenosti vás musím varovat před zimním kempováním na Islandu. Jak už jsem několikrát zmínila, počasí může být nevyzpytatelné a pokud nemáte hodně dobré kempovací vybavení, tak o tom raději ani nepřemýšlejte.

My jsme zvyklí kempovat v zimních podmínkách v Norsku, ale Island nás i tak překvapil. První noc nám byla celkem zima (teploty padaly k minus 15 stupňům). Další noc nasněžilo tolik, že se nám pod vahou sněhu hroutil stan a několikrát jsme museli v noci vylézat ven a stan odhrabávat. Poslední noc, kterou jsme strávili ve stanu zas foukal tak silný vítr, že jsme museli stan ukotvit šroubama do ledu a cepínama. Kdybychom toto vybavení s sebou neměli, tak nám odletí.

Půjčení auta na Islandu: Polární záře
Vypadá to jako idylka, ale stan se v ledu špatně kotvil a závětří aby člověk na Islandu pohledal. V noci jsme museli stan ukotvit šroubama do ledu a cepínama.

Je na Islandě v zimě potřeba čtyřkolka?

Okolo celého Ostrova vede silnice číslo 1, která je také označována jako Ring road. Tato silnice má pro dopravu po ostrově zcela nezastupitelnou funkci. Přestože je tento 1350 kilometrů dlouhý okruh celý vyasfaltován, je pro dopravu v zimě vhodnější terénní vozidlo. Není to ale nutností. Za dobrých podmínek projedete Ring road v pohodě bez čtyřkolky. 


Nezapomínejte na to, že auto s náhonem na čtyři kola vám pomůže se rozjet a ne zastavit!


Čtyřkolka se tedy hodí například na rozjezd v hlubokém sněhu, ale při jízdě na ledu (tedy standartní podmínky na islandských silnicích v zimě) vám nijak nepomůže. Soustřeďte se spíš na to, aby vaše auto mělo pneumatiky s hřeby (studded tires).

Důležitější než auto s náhonem na 4 kola jsou pneumatiky s hřebíky.

Tipy ohledně řízení na islandských silnicích v zimě

Řízení na Islandu v zimě není pro každého. Pokud nejste zvyklí řídit na sněhu a ledu, prosím zvažte to! Několik tipů, které vám mohou usnadnit život:

 • Půjčte si auto, které má pneumatiky s hřeby (studded tires)
 • Vždy kontrolujte sjízdnost silnic na road.is. Na těchto stránkách si také můžete zkontrolovat situaci na silnicích po celém Islandu pomocí webkamer. Hlavně ale používejte hlavu a přizpůsobte jízdu podmínkám!!!!
Na stránkách road.is můžete vidět, které silnice jsou uzavřené, kde hrozí námraza a které jsou bez problémů.
 • Pro upozornění nebo hrozící nebezpečí je dobré sledovat web safetravel. Ten je také skvělý pro plánování jarního trip na Island, kdy jsou některé turistické cíle a treky uzavřeny jednak kvůli sněhu a později kvůli možnosti poškození citlivé vegetace.
Na webu safetravel se dozvíte například, že aktuálně je kvůli náledí uzavřena spodní cesta k vodopádu Gullfoss, že část pláže Reynisfjara je uzavřená kvůli sesuvu půdy a že hrozí sesuvy půdy u ledovce Svinafellsjokul, proto nejsou doporučovány výlety na ledovec. O dalších nebezpečích na Islandu se můžete dočíst tady.
 • Nejezděte, kam nemáte. Je-li na silnici značka, že je uzavřená, nebo že tam nesmíte pokud nemáte 4×4, tak tam prostě nejezděte.
 • Pohlídejte si stav paliva v nádrži a nejezděte na žebravé oko. Benzínky nenajdete na každém kilometru.
 • Udržujte si bezpečnou vzdálenost od auta před vámi. K vaší smůle v něm může sedět nějaký inteligentní turista, kterého napadne znenadání zastavit uprostřed silnice a vy na zledovatělé silnici jen tak nezabrzdíte.
 • Vždy mějte zapnutá světla!
Při zimní dovolené na Island je dobré si nechat pár dní extra v itineráři. Může se vám stát, že přijde bouře a mohou být uzavřené silnice. A to včetně Ring road nebo Golden Circle.

Naše zkušenost:
Ivar má spousty zkušeností s řízením v zimě v Norsku (a to i v armádě na severu Norska). Přesto sám uznal, že podmínky,  jaké jsme měli na Islandu byly zatím to nejhorší na čem kdy řídil.

Třeba u Fludiru jsme se na jedné menší silničce klouzali v dvacetikilometrové rychlosti na čistém ledu… Takže opatrně!!!!


Jak a kde si na Islandu v zimě zajistit ubytování

Po zkušenostech s kempováním jsme si další ubytování na Islandu zařizovali vždy na poslední chvíli přes booking.com.  Obecně jsme nejlevnější ubytování za noc pro dva našli za 1700 Kč.

Cena se ale velmi lišila v závislosti na lokaci. Například krásný pokoj ve Farmhotelu Efstidalur poblíž Gejzíru a Gullfosu vyšel na 1700 Kč. Naopak pokoj poblíž laguny Jokulsarlon, kde celý den netekla voda nás stál dvakrát tolik. 

Farmhotel Efstidalur má mimojiné i výřivku…

Na totální klenot jsme narazili poslední noc – last minute nabídka v Guesthouse 1X6 u letiště v Keflaviku, který kdysi patřil lokálnímu umělci. Za noc jsme tam zaplatili jen 1 700 Kč (polovina normální ceny) a ještě jsme si užili vlastní malou modrou lagunu! 

Vlastní hot pot u hostelu 1X6 v Keflaviku, který má na bookingu skvělé hodnocení 9.8.

Pozorování polární záře na Islandu

Jedním z největších lákadel, proč se lidé vypraví na Island v zimě je možnost spatřit polární záři. K tomu, abyste tohle nebeské divadlo ale mohli pozorovat, je zapotřebí skloubení hnedka několika faktorů. Ve zkratce potřebujete aby:

 • Byla slušná solární aktivita (Kp alespoň 2-3)
 • Bylo jasno
 • Nebylo moc velké světelné znečištění (V případě nízké aktivity)

Nejdůležitější  ukazatel, který vás zajímá je Kp index. Ten vyjadřuje intenzitu magnetické bouře. Laicky řečeno Kp index určuje to, v jaké zeměpisné šířce bude možné polární záři pozorovat. V Čechách musí jeho hodnota dosahovat alespoň Kp=7, zatímco na Islandu stačí Kp=3. 

Tip:
Pokud je velká solární aktivita a jasné nebe, tak uvidíte polární záři klidně i z Reykjaviku, pokud je ale malá aktivita, pak je lepší být co nejdále od města či jakéhokoliv zdroje světla.

Na Islandu není žádné speciální místo, odkud by polární záře byla vidět lépe nebo jasněji. Pro fotografování je ale dobré si najít nějaké atraktivní popředí. Krásné fotky s polární září jsou napříkald u vodopádů Seljalandsfoss nebo Skogafoss, zde s vrakem letadla na pláži Solheimsandur nebo například u ikonických hor Kirkjufell nebo Vestrahorn.

Stránky a aplikace pro pozorování polární záře na Islandu

Existuje spousta stránek a aplikací, kde můžete sledovat solární aktivitu. Pro  předpověď solární aktivity na Islandu mám ráda tuhle stránku, kde máte přehlednou mapku ostrova i s časy východů a západů slunce, fáze měsíce a podobně.

V pravém horním rohu vidíte, že na dnešek je předpověď Kp4, což je celkem silná aktivita!

Další užitečná stránka může být aurora-service.eu, kde se vám zobrazuje i krátkodobá předpověď v řádu minut. 

Třídenní předpověď aktivity polární záře. Na Islandu je pozorovatelná už při Kp 2-3!

Pro plánování dovolené je skvělá také 27 denní předpověď na stránkách Aljašské univerzity ve Fairbanks.

Pro hodinovou předpověď počasí pak používáme známou norskou stránku yr.no kde si v levé části můžete kliknout na hour by hour forecast (hodinová předpověď).  


Vidět polární záři můžete na Islandu zhruba od konce srpna do začátku dubna. Nutná podmínka totiž je, aby byla tma.


Nejčastější otázky o polární záři na Islandu

V jakých měsících můžu na Islandu pozorovat polární záři?

Od konce srpna do začátku dubna

Jaký je nejlepší měsíc pro pozorování polární záře na Islandu?

Statisticky největší aktivity bývá kolem podzimního a jarního slunovratu, tedy na konci září a na konci března. V těchto termínech také máte výhodu v tom, že budou na Islandu relativně dlouhé dny, tudíž si můžete užít i jiné aktivity za denního světla.

Je polární záře viditelná po celém Islandu?

Ovál polární záře je stočený směrem k Severní Americe, takže polární záře je na Islandu viditelná i v nižších zeměpisných šířkách než například v Norsku. Ostrov navíc není tak veliký, takže pokude je Kp 2-3, tak můžete polární záři pozorovat kdekoliv na ostrově. Pak bude záležet hlavně na tom, kde je jasná obloha.

Je polární záře celou noc nebo jen v určitý čas?

Polární záře je tak trochu nevyzpytatelná. Někdy tančí po obloze klidně dvě hodiny, někdy jen pár minut. Co se týče času, tak se může na obloze objevit takřka kdykoliv. Klidně v šest hodin odpoledne a nebo ve tři hodiny ráno.

Je lepší si zaplatit za tour nebo to zkusit na vlastní pěst?

Na tuhle otázku je těžké odpovědět. Já osobně bych za tour platit nechtěla. Ale taky vím, co a kde mám hledat. Už se mi několikrát stalo, že se mě lidi ptali, jestli už jsme viděli polární záři a stěžovali si, že oni zatím štěstí neměli přímo ve chvíli, kdy tančila na obloze. V případě, že je slabá aktivita je totiž polární záře špatně rozeznatelná od obyčejných mraků. Takže pokud máte málo času, nevíte co hledáte nebo nemáte představu jak se polární záře fotí, nemáte půjčené auto a chcete, aby se o vás někdo postaral, pak placená tour určitě není špatná možnost.


Více informací o polární záři na Islandu a tipech pro co nejlepší fotografie si můžete přečíst v samostatném článku.


Co vidět během týdenní dovolené na Islandu v zimě? 

Týden není mnoho času, ale na to, aby člověk nasál atmosféru Islandu to postačí. Cestujete-li na Island v zimě, tak zapomeňte na to, že byste během jednoho týdne objeli celý ostrov. A pokud mohu doporučit, stejně tak bych na to zapomněla i v létě, protože pak nebudete dělat v podstatě nic jiného, než jen řídit. Vyberte si jednu oblast a procestujte si ji. 

Výčet těch nejzajímavějších turistických atrakcí na jižním Islandu, jejichž návštěva vám vydá tak akorát na týdenní dovolenou najdete v článku: Nejkrásnější místa jižního Islandu. 

Pokud máte jen týden času a je to vaše první návštěva Islandu, pak je nejjednodušší zaměřit se na okolí Reykjaviku, Golden Circle a jih ostrova. Jižní Island je totiž ten nejúžasnější region pro všechny, kteří na Island letí poprvé – na relativně malém území vám totiž naservíruje termální prameny, gejzíry, hory, ledovce, vodopády, sopky… 

Pláž Reynisfjara s unikátními čedičovými formacemi vystupujícími z moře

Ledové jeskyně na Islandu

Návštěva ledových jeskyní na Islandu byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme se vydali na Island v zimě. Jelikož byste do jeskyní neměli chodit bez průvodce (a mimo to není snadné se k ním dostat), tak jsme si zamluvili tour od ledovcové laguny Jokulsarlon.

Zvolili jsme malou cestovku a byli jsme mile překvapeni, že do jeepu nastupujeme jen já, Ivar a lokální průvodce. Naše nadšení ale pominulo, když jsme přijeli k jeskyni, kam obří jeepy sváželi celé autobusy plné Asijských turistů. V relativně malé jeskyni tak byly desítky lidí a vůbec to nevypadalo jako na fotografiích. (A to jsme tam šli 22.prosince v domnění, že to bude méně frekventované datum).

Když jsme se na to ptali našeho guida, tak nám řekl, že by on pro příště doporučil zvolit nějakou méně profláklou jeskyni nebo si zamluvit dražší tour jejíž součástí je i chůze po ledovci a jde se do jiné jeskyně.

Island v zimě ledové jeskyně
Podobné fotky nás nalákaly k návštěvě islandských ledových jeskyní…

Dá se Island procestovat bez půjčení auta?

Určitě dá. Pokud nemáte řidičský průkaz nebo se třeba (oprávněně) bojíte řídit v zimních podmínkách, tak můžete zvážit minibus tour kolem buď kolem celého ostrova nebo třeba jednodenní výlety z Reykjaviku.

Nabídka je pestrá a záleží jen na vás, kolik peněz jste pak ochotní investovat do zážitků. Využít můžete například:

Organizovaná tour kolem ostrova může být super pro ty, kteří nemají rádi zařizování nebo nemají řidičák či si nejsou jistí řízením na sněhu a ledu…

Příklad týdenního itineráře

1.den

 • Atrakce: geotermální oblast Gunnuhver, maják Reykjanes, útesy  Valahnúkamöl a Krýsuvíkurbjarg, vodopády Seljalandsfoss a Gljufragui
 • Vzdálenost a čas v autě: 180 km, min 2h 30m (za příznivého počasí a podmínek)
Island cestopis: Poloostrov Reykjanes, geotermální oblast Gunnuhver
Geotermální oblast Gunnuhver
Průvodce co navštívit na jihu Islandu:Vodopád Seljalandsfoss
Pohled zpoza vodopádu Seljalandsfoss

Ubytování:

 • Kemping: Kemp Hamragardar, odkud je krásný výhled na vodopád Seljalandsfoss. K dispozici je vytápěná kuchyňka, sprchy a pračky. Cena za osobu a noc je 1500 ISK.
 • Levné ubytování: Nicehostel Seljaland (2.500 Kč za dvojlůžkový pokoj se sdílenou koupelnou).
 • Luxusní ubytování: UMI Hotel (6.000 Kč za dvojůžkový pokoj s vlastní koupelnou a výhledem na sopku Eyjafjallajökull. Snídaně formou bufetu v ceně)
UMI Hotel. Foto: booking.com

2.den

 • Atrakce: Termální bazének Seljavallalaug, vodopád Skogafoss, vodopád Kvernufoss, černá písčitá pláž Reynisfjara
 • Vzdálenost a čas v autě: 220 km, min 3h 15m
Vodopád Skogafoss, Island v zimě
Vodopád Skogafoss
Termální bazén Seljavallalaug není moc teplý, ale i když se do něj neodvážíte tak stojí za to k němu jít kvůli nádherné krajině ve které je zasazen.
Pláž Reynisfjara Island
Čedičové formace na pláži Reynisfjara

Ubytování:

 • Kempování: Vík camping
 • Levné ubytování: The Barn (2.100 Kč za dvoulůžkový pokoj se sdílenou koupelnou).
 • Luxusní ubytování: Hotel Kría (4.400 Kč za dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou a výhledem na hory. Snídaně v ceně).

3. den

 • Atrakce: lávové pole Eldhraun, ledovcové laguny Fjallsarlon a Jokulsarlon 
 • Vzdálenost a čas v autě: 200 km, min 2h30m
Island tipy a triky Jokulsarlon laguna
Ledovcová laguna Jokulsarlon
laguna Jokulsarlon na jihu Islandu
Ledovcová laguna Jokulsarlon
Co navštívit na Islandu - Jih Islandu - Diamantová pláž
Ledové kry vyvržené na Diamantové pláži poblíž laguny Jokulsarlon

Ubytování:


4. den

 • Atrakce: ledovcová laguna Jokulsarlon, ledovec Svínafellsjökull, národní park Skaftafell s vodopádem Svartifoss
 • Vzdálenost a čas v autě: 200 km, min 2h30m
Cesta k vodopádu Svartifoss může být v zimě zledovatělá či úplně uzavřená
Vyhlídka na ledovec Skafftafelljokul, Island
Vyhlídka na ledovec Skaftafell

Ubytování:

 • Kempování: Vík camping
 • Levné ubytování: The Barn (2.100 Kč za dvoulůžkový pokoj se sdílenou koupelnou).
 • Luxusní ubytování: Hotel Kría (4.400 Kč za dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou a výhledem na hory. Snídaně v ceně).

5. den

 • Atrakce: skalní oblouk Dyrholáey, vrak letadla na pláži Solheimsandur, vodopád Gullfoss, gejzír Strokkur
 • Vzdálenost a čas v autě:
Island Reynisfjara pláž
Dyrholáey
Gejzír Strokkur

Ubytování:

 • Kempování: Camping Geysir
 • Levné ubytování: Litli Geysir Hotel (3.500 Kč za dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou, 200 metrů od Gejzíru).
 • Luxusní ubytování: Hotel Geysir (6.500 Kč za dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou. Snídaně v ceně).

6. den

 • Atrakce: národní park Thingvellir, Termální říčka v údolí Reykjadalur
 • Vzdálenost a čas v autě: cca 120 km, minimálně 2 hodiny
Šnorchlování v Silfra na Islandu
V národním parku Thingvellir se můžete potápět nebo šnorchlovat v neuvěřitelně průzračné ledovcové vodě mezi Americkou a Eurasijskou kontinentální deskou. Ponory probíhají celoročně, tedy i v zimě!
Island průvodce: jih Islandu: údolí Reykjadalur
Horká říčka v údolí Reykjadálur

Ubytování:

 • Kempování: Campsite Hveragerdi
 • Luxusní ubytování: Frost and Fire Hotel (6.000 Kč za dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou a výhledem na teplou řeku. Hotel má venkovní bazén a dvě výřivky).
Venkovní výřivka v hotelu Frost and Fire v Hveragerdi. Foto: Booking.com

7. den

Tipy co vidět v Reykjaviku:

Historické centrum, kostel Hallgrímskirkja, jezírko Tjörnin, Náměstí Austurvöllur, Koncertní hala Harpa, nábřeží s ocelovou sochou lodi Slunečního jezdce(Sólfar)CHYSTÁTE SE ISLAND? PAK VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

PŮJČENÍ AUTA

Ačkoliv kdekoliv jinde ve světě využíváme služeb srovnávače rentalcars.com, tak na Islandu půjčujeme auto zásadně přes guidetoiceland, který má garanci nejnižší ceny a my jsme s nima zatím byli vždy spokojení. Máte-li otázky ohledně půjčení auta na Islandu, tak doporučujeme tento článek. 

CO NA ISLANDU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co na Islandu navštívit. Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce islandskými regiony (ve výstavbě) nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě).

POČASÍ NA ISLANDU

V článku o počasí na Islandu naleznete informace o tom, v jakém ročním období je vhodné jt na Island. Přehledné grafy o počtu deštivých dní, množství srážek, průměrných teplotách atd.

CO SI S SEBOU ZABALIT

Podívejte se na náš článek o vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období!

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li na Islandu vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. 

BEZPEČNOST NA ISLANDU

Island je relativně bezpečná země s malou kriminalitou. Spíš než na lidi si ale dejte pozor na vrtochy přírody a sledujte stránky road.is, kde jsou vždy aktuální informace o uzavírkách silnic a varování před extrémním počasím a safetravel.is, kde můžete mimo jiné zanechat informace o svém cestovním plánu a svůj kontakt.