Island v zimě itinerář: Nejkrásnější místa jižního Islandu

Island v zimě itinerář nadpis

Týden není mnoho času, ale na to, aby člověk nasál atmosféru Islandu to postačí. Cestujete-li na Island v zimě, tak zapomeňte na to, že byste během jednoho týdne objeli celý ostrov. A pokud mohu doporučit, stejně tak bych na to zapomněla i v létě, protože pak nebudete dělat v podstatě nic jiného, než jen řídit. Vyberte si jednu oblast a procestujte si ji. Pokud máte jen týden času, je nejjednodušší zaměřit se na okolí Reykjaviku, poloostrov Snæfellsnes, Golden Circle a jih ostrova. Jižní Island je totiž ten nejúžasnější region pro všechny, kteří na Island letí poprvé – na relativně malém území vám totiž naservíruje termální prameny, gejzíry, hory, ledovce, vodopády, sopky… No prostě všechno co si pod Islandem představíte! Která místa jsou tedy ta nej?

Termální prameny v údolí Reykjadalur

Kousek od městečka Hveragerdi, zhruba padesát kilometrů od Reykjaviku se nachází údolí Reykjadalur, které je asi moje nejoblíbenější místo na Islandu. Zhruba hodinku cesty od parkoviště na konci Hveragerdi člověk dojde do údolí teplé říčky, ve které se dá koupat. Říčka je přehrazená  do více bazénků  a podle vzdálenosti od studeného přítoku si můžete volit teplotu vody tak, aby vám vyhovovala. Pozor! Pokud si budete myslet, jak jste to nevymysleli, že půjdete výše po proudu, kde nejsou žádný turisté, tak vězte, že je to kvůli tomu, že je tam voda moc teplá. Dále proti proudu můžete vidět místo, kde voda vyvěrá a voda tam má skoro teplotu varu. My jsme si tam úspěšně několikrát uvařili vajíčka. Bohužel od mé první návštěvy se tam toho hodně změnilo. Přibyly dřevěnné chodníky a převlékací zástěny a hlavně cedule se zákazem kempování.  To na Reykjadalur bylo totiž to nejkrásnější – postavit si stan opodál a užívat si horké prameny večer, kdy odejdou poslední turisti a ráno, než zase stihnou přijít. Když budete mít štěstí, můžete z termálních pramenů pozorovat i polární záři! Nám se to povedlo! 🙂 Náš tip: Koukněte se na podrobný popis trasy k údolí Reykjadalur! (Článek je v angličtině) Pozor! Během zimy 2018 byla cesta vedoucí do údolí Reykjadalur na několik týdnů uzavřená. Islandská agentura na ochranu životního prostředí se tak rozhodla kvůli rozbahněnému stavu cesty a turistům, kteří v důsledku toho chodili mimo vyznačenou stezku a ničili tak citlivou islandskou vegetaci.

Zlatý okruh – gejzír Strokkur, vodopád Gullfoss a národní park Þingvellir

Díky relativně malé vzálenosti od Reykjaviku jsou tyto tři atrakce jedněmi z nejvíce navštěvovaných míst na Islandu.

Gejzíry Geysir a Strokkur

Geysir se souhrně říká oblasti gejzírů a teplých pramenů v geotermálním poli Haukadalur. Podle gejzíru Geysir, který ale tryská jen velmi ojediněle, se jmenují všechny gejzíry na světě. Geysir je víceméně považován za neaktivní, i když naposledy vytryskl (trochu překvapivě) v roce 2016. Spatřit ale můžete menší gejzír Strokkur, který vytryskává každých 5 – 10 minut do výšky cca 20 metrů. Pro srovnání Geysir vytryskával až do 120-ti metrové výšky. Cca 2 km od Geysiru poblíž Haukadalskirkja můžete také nalézt tůň s teplou vodou, ve které je možné se koupat. Narozdíl od davů turistů u Geysiru tady ale zřídka někoho potkáte! 🙂

Vodopád Gullfoss

Poslední zastávkou na Golden Circle je vodopád Gullfoss. Leckdo říká, že je to jeden z nejhezčích vodopádů na Islandu, ale to podle mně neviděl žádné další islandské vodopády. Gullfoss má dva stupně – jeden cca 11 metrový a druhý 22 metrový. Vodopád je možné si prohlédnout ze dvou různých vyhlídek, ale bohuželnení možné jej vidět úplně celý. Mně se Gullfoss začal líbit až potom, co jsem si prohlédla záběry z dronu a mohla ho tak vidět celý i s kaňonem pod ním. Až poté jsme ale zjistili, že je zde cedule, která zakazuje létání s drony.  Pozor! Cedule se zákazem používáním dronů najdete v podstatě u všech islandských turistických atrakcí (Geysir, Gullfoss, Skogafoss, Dyrholaey, Jokulsarlon a další…)

Vodopád Bruarfoss

Bruarfoss leží na půli cesty mezi městečkem Laugarvatn a Geysirem v oblasti Grimsnes. Je to malý vodopád, který je ale známý pro svoji tyrkysově modrou barvu a bývá tak označován za nejmodřejší vodopád na Islandu.  K vodopádu je to asi hodinka chůze a není úplně jednoduché ho najít, proto jsme ho nyní v zimním období raději vynechali a využili jsme denního světla k návštěvě Geysiru a Gullfossu. Rozhodně se sem ale chceme vrátit v létě. Horse back riding on Iceland
 • Tip: Poblíž Laugarvatn se můžete ubytovat na rodinné farmě  Efstidalur. My jsme tam přespali při našem výletu. Krásné ubytování, které bylo v zimní sezóně za cca 1700Kč za dva lidi. 
Pozor! Cesta k vodopádu Bruarfoss vede přes soukromé pozemky. V červenci 2018 se objevily zmínky o tom, že se majitelé tuto přístupovou cestu rozhodli pro veřejnost uzavřít. I tak by měl být Bruarfoss stále přístupný. Je ale potřeba zvolit delší přístupovou cestu, která trvá cca 45-60minut. Každopádně se zde prosím chovejte ohleduplně, nevstupujte na soukromé pozemky, neparkujte auta lidem před chatou a když někde po cestě narazíte na odpadky, tak je prosím seberte. Tohle vlastně platí po celém Islandu, nejen u Bruarfossu 🙂

Vodopády Seljalandsfoss a Gljúfrabú

Šedesátipětimetrový vodopád Seljalandsfoss je jednou z hlavních islandskch turistických atrakcí. Přispívá k tomu nejenom to, že je vzdálený jenom 120 km od Reykjaviku, ale i to, že se můžete podívat za něj. V zimě ale byla stezka kvůli ledovatému povrchu uzavřená. Na to, že je to ke Gljúfrabú jen pár minut chůze od Seljalandsfossu, není turisty zdaleka tak navštěvovaný. To se ale může v době Instagramu velmi rychle změnit. Zajímavý je tím, že padá přímo do hluboké rokle.

Seljavallalaug Swimming Pool

Teplý přírodní bazén Seljavallalaug najdete pár kilometrů před Skógarem. My jsme se sem původně chtěli vydat, ale odradilo nás jednak neskutečně špatné počasí a druhak recenze na internetu, které popisovaly nepříliš teplou vodu a otřesný stav, v jakém jsou převlékárny. Zvažovala bych návštěvu v létě a v noci, ale protentokrát jsme vynechali…

 Vodopád Skogafoss

Skogafoss je impozantní 62 metrový vodopád, ležící přímo u Ring road asi půl hodiny jízdy od Seljalandsfossu. Dá se jít nejen pod něj, ale i vystoupat po schodech na vyhlídku nad vodopádem.  Odtud pak poračuje slavný trek duhovými horami přes Thorsmork až do Landmannalaugar. Pokud budete chtít utéct davům turistů pod Skogafossem, tak se zajděte podívat na vodopád asi půl kilometr od Skogafossu (za Skogar muzeem). Tip: V létě je přímo u Skogafossu kemp, v zimě jsme byli ubytováni v Hotel Drangshlid cca 4km od vodopádu

Vrak letadla na pláži Sólheimasandur

Po vraku nákladního letadla Douglas DC-3, které v roce 1973 nouzově přistálo na pláži Sólheimasandur, kdysi neštěkl ani pes. Pak jej ale objevily turisté. A pak tam natočil video Justin Bieber. Dovedete si představit, co to udělalo s jeho popularitou (toho vraku, ne Justina!).  Kvůli velkému návalu k přírodě bezohledných zvědavců musel majitel pozemku uzavřít cestu, takže autem se tam už není možné dostat a čeká vás tak hodinka chůze, která za to podle mě nestojí. 

Ledovec Sólheimajökull

Sólheimajökull je ledovcový splaz ledovce Mýrdalsjökull, který překrývá kalderu sopky Katla. Ano, přesně té, kterou vědci straší, že až jednoho dne vybouchne, tak to bude peklo na zemi.  Na ledovec se pořádají túry s průvodcem, kde si můžete vyzkoušet chůzi s cepínem a mačkami. Výhoda je, že tady vychází levněji než na turisticky profláknutějším Skaftafellu. K místu se dostananete po silnici č. 221, která odboučuje z ringroad asi a 5 km západně od Skogáru.

Pláže Dýrholaey a Reynisfjara

U nejjižnějšího islandského městečka Vík (Vík i Myrdal) leží pláž Reynisfjara, která je často označována za jednu z nejkrásnějších pláží na světě. Z černé oblázkové pláže vystupují čedičové sloupy s názvem Gardar, které se podobají Obrově chodníku v severním Irsku nebo třeba Panské skále v Lužických horách. Nejfotografovanější atrakcí poblíž Víku jsou čedičové skály Reynisdrangar, které se vynořují z moře nedaleko pláže. Podle místní legendy jde o zkamenělé postavy horských skřetů, kteří byli proměněni v kámen paprsky vycházejícího slunce právě ve chvíli, kdy se snažili dostat loď se třemi stožáry z moře na břeh. Pozor! Na obouch plážích si prosím dejte pozor na tzv sneaker waves – čas od času se tu přiblíží větší vlna, která pak stáhne turisty zpět do moře a na neštěstí je zaděláno!

Ledovec Skaftafell a vodopád Svartifoss

Národní park Skaftafell patří k nejkrásnějším a nejrozsáhlejším národním parkům na Islandu. Zdejší turistické trasy jsou velmi populární mezi návštěvníky, především ale v letní sezóně. V dolní části parku u silnice je rozsáhlý kemp, parkoviště a informační středisko, kde se můžete rozhodnout, kterou turistickou trasu parkem zvolit – možností je mnoho, od menších okruhů až po celodenní výlety.  Jedna z těch kratších tras pak vede k dvacetimetrovému vodopádu Svartifoss, který je charakteristický tím, že stéká po černých čedičových sloupech, které vypadají jako varhany. V zimě ale není jednoduché se v parku pohybovat, pokud nemáte mačky nebo jejich zajímavou turistickou islandskou obdobu. Můžete se ale vydat na komerční procházku po ledovci.

Kaňon Fjaðrárgljúfur

Nejkrásnější kaňon na světě. Už jenom proto, že vyslovit jeho jméno je pro mě nárošnější než říct Eyjafjallajökull třikrát rychle za sebou. Leží trochu stranou od Ring road poblíž městečka Kirkjubæjarklaustur (další skvělé nevyslovitelné jméno). Fjadrárgljúfur byl po staletí vytvářen postupnou erozí způsobenou  ledovcovou řekou Fjaðrá, která zde protéká palagonitovými skalami. Kaňon je 100 m hlouboký a cca 2 km dlouhý. K jeho smůle v něm ale opět natáčel video Justin Bieber, takže tam teď musí jet všichni 🙂  Pozor! Pokud se sem vydáte v zimě, buďte extra opatrní už na příjezdové silnici a ještě o něco víc opatrnější na zledovatělé cestě nad kaňonem. V zimě bych navíc rozhodně doporučila auto s náhonem na 4 kola!

Ledovcová laguna Jökulsarlon a diamantová pláž

Ledovcová zátoka Jökulsárlón s tyrkysově modrými kusy plovoucího ledu jistě nepotřebuje představování. Je to jedna z TOP atrakcí na Islandu a sen každého fotografa. Mezi plovoucími kusy ledu můžete často pozorovat tuleně.  Ledovcové kry z laguny jsou vyplavovány do moře, které je pak při přílivu zase vyvrhuje na pláž, která díky tomu získala název Diamantová pláž. Fotografování východu slunce na téhle pláži patří k  mým nejlepším cestovatelským zážitkům. Ledovcova laguna Jokulsarlon A nezanevřela jsem na ni ani potom, co nám zde jedna sneaker wave utopila drone. Také se odsud pořádají exkurze do modrých ledovcových jeskyní, které byly jedním z hlavních důvodů, proč jsme se na Island vypravili v zimě. Jsou totiž přístupné jen od listopadu do března. Jeskyně pro nás ale byla velkým zklamáním.  Pokud chcete o něco méně turistický zážitek, navštivte i nedalekou ledovcovou lagunu Fjallsárlón. 

ISLAND V ZIMĚ ITINERÁŘ: DEN PRVNÍ

 • Atrakce: geotermální oblast Gunnuhver, maják Reykjanes, útesy  Valahnúkamöl a Krýsuvíkurbjarg, vodopády Seljalandsfoss a Gljufragui
 • Vzdálenost a čas v autě: 180 km, min 2h 30m (za příznivého počasí a podmínek)
Island cestopis: Poloostrov Reykjanes, geotermální oblast Gunnuhver
Geotermální oblast Gunnuhver
Průvodce co navštívit na jihu Islandu:Vodopád Seljalandsfoss
Pohled zpoza vodopádu Seljalandsfoss
Ubytování:
 • Kemping: Kemp Hamragardar, odkud je krásný výhled na vodopád Seljalandsfoss. K dispozici je vytápěná kuchyňka, sprchy a pračky. Cena za osobu a noc je 1500 ISK.
 • Levné ubytování: Nicehostel Seljaland (2.500 Kč za dvojlůžkový pokoj se sdílenou koupelnou).
 • Luxusní ubytování: UMI Hotel (6.000 Kč za dvojůžkový pokoj s vlastní koupelnou a výhledem na sopku Eyjafjallajökull. Snídaně formou bufetu v ceně)
UMI Hotel. Foto: booking.com

ISLAND V ZIMĚ ITINERÁŘ: DEN DRUHÝ

 • Atrakce: Termální bazének Seljavallalaug, vodopád Skogafoss, vodopád Kvernufoss, černá písčitá pláž Reynisfjara
 • Vzdálenost a čas v autě: 220 km, min 3h 15m
Vodopád Skogafoss, Island v zimě
Vodopád Skogafoss
Termální bazén Seljavallalaug není moc teplý, ale i když se do něj neodvážíte tak stojí za to k němu jít kvůli nádherné krajině ve které je zasazen.
Pláž Reynisfjara Island
Čedičové formace na pláži Reynisfjara
Ubytování:
 • Kempování: Vík camping
 • Levné ubytování: The Barn (2.100 Kč za dvoulůžkový pokoj se sdílenou koupelnou).
 • Luxusní ubytování: Hotel Kría (4.400 Kč za dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou a výhledem na hory. Snídaně v ceně).

ISLAND V ZIMĚ ITINERÁŘ: DEN TŘETÍ

 • Atrakce: lávové pole Eldhraun, ledovcové laguny Fjallsarlon a Jokulsarlon 
 • Vzdálenost a čas v autě: 200 km, min 2h30m
Island tipy a triky Jokulsarlon laguna
Ledovcová laguna Jokulsarlon
laguna Jokulsarlon na jihu Islandu
Ledovcová laguna Jokulsarlon
Co navštívit na Islandu - Jih Islandu - Diamantová pláž
Ledové kry vyvržené na Diamantové pláži poblíž laguny Jokulsarlon
Ubytování:

ISLAND V ZIMĚ ITINERÁŘ: DEN ČTVRTÝ

 • Atrakce: ledovcová laguna Jokulsarlon, ledovec Svínafellsjökull, národní park Skaftafell s vodopádem Svartifoss
 • Vzdálenost a čas v autě: 200 km, min 2h30m
Cesta k vodopádu Svartifoss může být v zimě zledovatělá či úplně uzavřená
Vyhlídka na ledovec Skafftafelljokul, Island
Vyhlídka na ledovec Skaftafell
Ubytování:
 • Kempování: Vík camping
 • Levné ubytování: The Barn (2.100 Kč za dvoulůžkový pokoj se sdílenou koupelnou).
 • Luxusní ubytování: Hotel Kría (4.400 Kč za dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou a výhledem na hory. Snídaně v ceně).

ISLAND V ZIMĚ ITINERÁŘ: DEN PÁTÝ

 • Atrakce: skalní oblouk Dyrholáey, vrak letadla na pláži Solheimsandur, vodopád Gullfoss, gejzír Strokkur
 • Vzdálenost a čas v autě:
Island Reynisfjara pláž
Dyrholáey

Ubytování:

 • Kempování: Camping Geysir
 • Levné ubytování: Litli Geysir Hotel (3.500 Kč za dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou, 200 metrů od Gejzíru).
 • Luxusní ubytování: Hotel Geysir (6.500 Kč za dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou. Snídaně v ceně)

ISLAND V ZIMĚ ITINERÁŘ: DEN ŠESTÝ

 • Atrakce: národní park Thingvellir, Termální říčka v údolí Reykjadalur
 • Vzdálenost a čas v autě: cca 120 km, minimálně 2 hodiny

Národní park Þingvellir

V Þingvelliru byl v roce 930 založen první evropský parlament Alþing (Althing), který se zde jednou ročně scházel až do roku 1789.  Také se zde nachází trhlina mezi Severoamerickou a Eurasijskou tektonickou deskou, které se od sebe vzdalují rychlostí asi 2cm ročně. V kaňonu mezi Evropou a Asií se dokonce můžete potápět nebo šnorchlovat, a to i přes zimu. Voda je tak průzračná, že můžete vidět až do hloubky 100 metrů!  Celý park je protkán hustou sítí turistických stezek, ale nejvíce navštěvovaným místem je údolí Almannagjá s populárním vodopádem Öxarárfoss. Stezka k němu byla ale bohužel během zimy uzavřená, protože byla naprosto zledovatělá.
Šnorchlování v Silfra na Islandu
V národním parku Thingvellir se můžete potápět nebo šnorchlovat v neuvěřitelně průzračné ledovcové vodě mezi Americkou a Eurasijskou kontinentální deskou. Ponory probíhají celoročně, tedy i v zimě!
Island průvodce: jih Islandu: údolí Reykjadalur
Horká říčka v údolí Reykjadálur
Ubytování:
 • Kempování: Campsite Hveragerdi
 • Luxusní ubytování: Frost and Fire Hotel (6.000 Kč za dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou a výhledem na teplou řeku. Hotel má venkovní bazén a dvě výřivky).
Venkovní výřivka v hotelu Frost and Fire v Hveragerdi. Foto: Booking.com

ISLAND V ZIMĚ ITINERÁŘ: DEN SEDMÝ

Tipy co vidět v Reykjaviku: Historické centrum, kostel Hallgrímskirkja, jezírko Tjörnin, Náměstí Austurvöllur, Koncertní hala Harpa, nábřeží s ocelovou sochou lodi Slunečního jezdce(Sólfar)

PRAKTICKÉ INFORMACE O CESTOVÁNÍ NA ISLAND

PŮJČENÍ AUTA

Ačkoliv kdekoliv jinde ve světě využíváme služeb srovnávače rentalcars.com, tak na Islandu půjčujeme auto zásadně přes guidetoiceland, který má garanci nejnižší ceny a my jsme s nima zatím byli vždy spokojení. Máte-li otázky ohledně půjčení auta na Islandu, tak doporučujeme tento článek. 

CO NA ISLANDU NAVŠTÍVIT

Hledáte inspiraci co na Islandu navštívit. Chcete vědět tipy na méně známá místa? Podívejte se na našeho Průvodce islandskými regiony (ve výstavbě) nebo se nechte inspirovat jedním z našich itinerářů (ve výstavbě).

POČASÍ NA ISLANDU

V článku o počasí na Islandu naleznete informace o tom, v jakém ročním období je vhodné jt na Island. Přehledné grafy o počtu deštivých dní, množství srážek, průměrných teplotách atd.

CO SI S SEBOU ZABALIT

Podívejte se na náš článek o vybavení na Island s tipy, co si s sebou zabalit pro kterékoliv roční období!

POLÁRNÍ ZÁŘE

Chcete-li na Islandu vidět polární záři, pak se tam musíte vypravit mezi koncem srpna a začátkem dubna. Během letních měsíců není v noci dostatečná tma a tak není možné polární záři vidět. Pro více informací doporučuji článek: Polární záře na Islandu – Tipy a triky jak ji pozorovat a fotografovat. 

BEZPEČNOST NA ISLANDU

Island je relativně bezpečná země s malou kriminalitou. Spíš než na lidi si ale dejte pozor na vrtochy přírody a sledujte stránky road.is, kde jsou vždy aktuální informace o uzavírkách silnic a varování před extrémním počasím a safetravel.is, kde můžete mimo jiné zanechat informace o svém cestovním plánu a svůj kontakt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..