Průvodce souostrovím Lofoty: Cesta na Lofoty

Lofoty Norsko průvodce před cestou

Souostroví Lofoty, ležící na severu Norska v kraji Nordland, je vyhledávaným cílem turistů. Na relativně malé rozloze tu najdete snad všechny krásy Norska: rybářské vesničky s typickými červenými domky, ostré hřebeny hor, které vyrůstají přímo z moře, moře plné tresek i velkou populaci mořských orlů.

Lofoty mají rozhodně co nabídnout, a to nejenom v létě co se horské turistiky týče, ale i v zimě, kdy jsou Lofoty oblíbenou destinací pro fotografování polární záře. 

Tento článek byl původně podrobným průvodcem o cestování na Lofoty. Vzhledem k jeho rozsahu kratší dizertační práce jsem se rozhodla ho rozdělit na více kratších článků. 

V tomto článku se dozvíte více o dopravě na Lofoty.

  • jakou cestu na Lofoty zvolit (zda-li přes Švédsko nebo Norsko)
  • Které letecké společnosti létají na Lofoty
  • Jak se po ostrovech pohybovat půjčeným autem či veřejnou dopravou

KDE LEŽÍ LOFOTY?

Souostroví Lofoty najdete přibližně 300 km severně od polárního kruhu v norském kraji Nordland. Mnoho lidí za Lofoty mylně považuje celou skupinu ostrovů rozkládající se na západ od Narviku, ale Lofoty tvoří jen sedm nejzápadnějších ostrovů: Austvågøya, Vestvågøya, Flakstadøya, Moskenesøya, Gimsøya, Værøy a Røst. 

Hlavním městem a administrativním centrem souostroví Lofoty je pětitisícové město Svolvær, které leží na ostrově Austvågøya. Souostroví severně od Lofot se nazývá Vesterály a zbylé ostrovy mezi Lofotami a pevninou tvoří souostroví Ofoty. 

Jak na Lofotech, tak na Vesterálech jsou mezi sebou větší ostrovy propojeny mosty. Ale najdete zde i množství lokálních trajektů. Celým souostrovím se od západu na východ vine silnice E10, jejíž část vedoucí mezi Svolværem a Å je jednou z 18 norských národních scénických cest. 

NÁZEV LOFOTY

Přestože je název Lofoty v češtině používán v množném čísle, v norštině je název Lofoten tvarem jednotného čísla. Jedná se o složení slov „Lo“ (rys) „Fot“ (chodidlo, tlapa) a koncovky -en, která označuje určitý člen.

Nynější název souostroví se odvodil od slova Lofotr, což je dříve používané jmén ostrova Vestvågøya.

CESTA NA LOFOTY VLASTNÍM AUTEM

Cesta skrze Švédsko

Pokud máte v plánu jet na Lofoty vlastním autem z Čech nebo Slovenska a prozkoumat hlavně severní Norsko, tak je nejlepší volbou využítí trajektu Gdaňsk – Nynashamn a dále pak cesta po východním pobřeží Švédska do Kiruny a pak překročení hranic do Norska v oblasti národního parku Abisko.

Cesta skrze Norsko

Trasu skrze Norsko bych doporučila pokud máte na cestování delší dobu a chcete si po cestě občas někde něco prohlédnout. Cesta Švédskem je totiž celkem nudná. V případě že zvolíte cestu skrze Norsko, tak jeďte do Bodø a odtamtud přeplujte trajektem do Moskenes.

V létě je je dobré tento trajekt zamluvit dopředu. Cesta trvá něco přes 3 hodiny a lístek za auto s řidičem vyjde na cca 900 NOK (2019).  

Pro cestu na Lofoty můžete také využít  trajektu mezi Skutvik a Svolvær nebo Bognes a Lødingen a pak pokračovat po E10 dále na západ. 

Cesta autem na Lofoty skrze Švédsko se sice může jevit jako delší cesta, ale v konečném důsledku je většinou rychlejší a levnější. Švédové totiž nemají tak přísné rychlostní limity, mají lepší cesty, o něco málo levnější naftu a nemají mýtné brány. Více o placení mýta v Norsku si můžete přečíst tady. 

MAPA LOFOT

Interaktivní mapu souostroví Lofoty oceníte jak při plánování dovolené, tak při samotném cestování. Najdete v ní přes 250 pinů.

LOFOTY LETECKY

Na Lofoty se můžete taktéž dopravit letecky se společnostmi Norwegian, Flyr, SAS, nebo Widerøe. Norwegian, Flyr a SAS létají z Oslo buď do Bodø nebo na letiště Evenes Harstad/Narvik. Nejlevnější jednosměrné letenky Oslo – Bodø bývají kolem 650 NOK, Oslo – Harstad/Narvik pak kolem 850 NOK.

Ani jedno z těchto větších letišť není umístěné na Lofotech. Z Evenes vás na západ Lofot bude čekat čtyřhodinová cesta autobusem, z Bodø pro změnu čtyřhodinová cesta trajektem.

Widerøe nově začalo létat i na letiště Svolvær a Leknes na Lofotech, ale ty ceny za letenky jsou docela pálka (nejlevnější okolo 2.000 NOK na trase Oslo – Leknes)

Tip: Pokud jste mladší než 26 let (včetně), tak s Norwegian a SAS můžete využít letenek pro mladistvé. U SAS navolíte, že chcete ungdomsbilett a u Norwegian do slevového kódu napíšete UNDER26. Na těch nejvíc nejlevnějších letech to většinou moc nesleví, na těch dražších už bývá sleva patrná. 

Cena letenek Praha Bodo květen příklad slevy s Norwegian
Ceny letenek Praha – Bodo bez slevového kódu
Cena letenek Praha Bodo květen příklad slevy s Norwegian
Ceny letenek Praha – Bodo se slevovým kódem UNDER26

CESTA NA LOFOTY VLAKEM NEBO AUTOBUSEM

Do Bodø nebo do Narviku se eventuelně dostanete i vlakem. Pokud ale nejste extrémním fanouškem jízdy ve vlaku, tak nevím, jestli bych to doporučila. Cesta z Oslo totiž trvá cca 18 hodin. Lístky na trasu Oslo – Bodø je možné koupit na stránkách norských železnic vy.no. Jednosměrné jízdenky se dají v předprodeji  (minipris) sehnat kolem 700 NOK.

Na norské straně končí železnice v Bodø, ale skrze Švédsko je možné se dostat vlakem i do Narviku. Cesta ze Stockholmu do Narviku trvá cca 20 hodin. Lístek do 2. třídy se dá pořídit kolem 600 SEK na stránkách švédských železnic. Já bych si ale v tomhle případě připlatila za lůžko, které vyjde na cca 800 SEK. Nejlevnější lístky jsem viděla za 426 SEK druhou třídu a 670 SEK za lůžko.

Z Narviku pak jezdí autobusy, které jedou až do Å a staví ve větších městech. Z Bodø se na Lofoty dostanete trajektem, který je nyní pro pasažéry bez auta zdarma. (Krátkodobé covidové opatření, jinak cena okolo 150 – 200 NOK na osobu). 

CESTA NA LOFOTY LODÍ

Zajímavou variantou může být cesta na Lofoty lodí. Mezi Bergenem a Kirkenes operují norské výletní lodě z flotily Hurtigruten, které kdysi rozváželi po Norsku poštu. Nyní vozí především turisty. Pokud byste měli chuť si prohlédnout norské pobřeží z paluby lodi, tak Hurtigruten zajíždí do přístavů ve Svolværu a v Harstad. Popřípadě na Vesterálech staví v Sortlandu. 

Celá trasa s autem je celkem drahá, ale například pro dvě osoby z Trondheimu do Svolværu s kajutou (bez auta) přijde lístek nejlevněji na 1 640 NOK, což je podle mě moc slušná cena.

PRONÁJEM AUTA NA LOFOTECH 

Na Lofotech bych vám rozhodně doporučila si půjčit auto (pokude nepojedete vlastním). Největší výběr aut na půjčení budete mít na letišti v Bodø, kde je spousta klasických půjčoven typu Hertz, Sixt atd. Ceny půjčovného můřete porovnat na vyhledávači rentalcars.com.

Cena za půjčení auta se samozřejmě liší v závislosti na typu auta, ale i na sezóně. Orientační cena za týdenní půjčení pětimístného auta je 7,000 – 10,000 NOK (cca 17,000 – 24,000 Kč). Auto si, především pokud se chystáte cestovat v červenci, zamluvte s dostatečným předstihem.  

Auto si můžete půjčit také ve Svolværu nebo v Leknes, ale očekávejte vyšší ceny než v Bodø. Další možností je půjčení auta v Moskenes, čímž ušetříte za přepravu trajektem z Bodø. V Moskenes funguje malá půjčovna Rentacar Moskenes, kterou najdete hned u terminálu trajektu. Mají ale zastaralé webové stránky a pro cenovou nabídku jim musíte zatelefonovat. 

 

Kromě klasických půjčoven se v  poslední době těší oblibě přestavěné dodávky. Ty na Lofotech půjčují například vansofnorway nebo arcticcampers. 

AUTOBUSOVÁ DOPRAVA

Na souostroví sice jezdí autobusová linka, ale staví hlavně ve větších městech (a spousta turistických atrakcí je mimo města) a nejezdí bůhvíjak často. Autobusové rozvrhy najdete na stránkách 177 nordland. 

NEJLEPŠÍ ČAS PRO CESTOVÁNÍ PO LOFOTECH

Léto

Hlavní sezóna na Lofotech je zhruba od začátku června do září. V tomto období zde můžete očekávat světlo 24 hodin denně, půlnoční slunce a taky tisíce turistů. Pokud se chcete vyhnout davům, tak sem zamiřte mimo sezónu. 

Osobně bych doporučila jet na Lofoty na konci srpna nebo v září, kdy už trochu opadnou davy (Norům začíná škola už v půlce srpna) a zároveň už je v noci trochu tma na to, aby člověk mohl spatřit polární záři.

Zima

Lotofy jsou nádherné i v zimě. Musíte ale trochu kalkulovat s délkou dne. Taková běžná miskoncepce je, že je na Lofotech půl roku tma. To není úplně pravda. Tzv mørketiden (temné období) tu trvá od 7. prosince do 5. ledna.

To ale neznamená, že by v tu dobu byla absolutní tma. Ve skutečnosti je i v tom nejtemnějším období kolem zimního slunovratu pár hodin světla – představte si to jako soumrak nebo rozbřesk. Přestože slunce ještě nevylezlo nad horizont, tak už je trochu vidět.

Pokud chcete navštívit Lofoty v zimě (což byste rozhodně měli) tak bych doporučila únor a březen, kdy už budete mít dostatek světla na to, abyste si souostroví užili i ve dne a v noci máte pořád šanci spatřit polární záři.  


2 komentáře: “Průvodce souostrovím Lofoty: Cesta na Lofoty”

  1. Dobrý den, rád bych se zeptal, na které stránce je možné si koupit lístky na trajekt z Bodo do Moskens (případně zpět ze Svolvaer) v případě, že cestujeme pěšky.

  2. Zdravím, jestli máte někdo zkušenost se zapůjčením obytného auta přímo na Lofotech, tak bych se rád inspiroval díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..