Jak rychle se rozloží toaletní papír a další hygienické produkty v přírodě?

Toaletní papír v přírodě nadpis

Dnes jsme s Ivarem zakempovali na nádherném místě kdesi uprostřed Patagonie. Pár metrů od dveří dodávky nám šumí ledovcová řeka a za horami zrovna zapadá slunce. Větší idylku by člověk těžko pohledal. Alespoň do té doby, než příroda zavolá a člověk si musí odskočit do nedalekého křoví. To najednou okolní krása vezme za své a člověk si připadá jak na minovém poli, které pokrývají exkrementy, vlhčené ubrousky, toaletní papír a v horším případě i vložky, tampony a plíny.

Holky, slečny, dámy, paní… tenhle článek je především pro vás!

Jasně, že pánové v tom také nejsou úplně nevině, ale přiznejme si to otevřeně, že 90 procent vlhčených ubrousků a toaletních papírů v přírodě má na svědomí něžnější pohlaví. Přeci jenom toaletní papír používáme asi tak 10X častěji než naše protějšky.

Jelikož bych ráda byla optimistou, tak věřím, že většina z vás odpadky v přírodě neodhazuje. Zahodily byste na odpočívadle plechovku od Coca-coly? Sáček od chipsů? Ne? Tak proč po sobě necháváte bordel v podobě toaletního papíru a vlhčených ubrousků? Že to nevadí, protože se to rozloží? A víte za jak dlouho?

Jak dlouho trvá než se v přírodě rozloží toaletní papír?

Tuhle otázku jsem si dneska kladla při návratu k dodávce, kdy jsem na kamenném břehu řeky překračovala toaletní papír v různé fázi rozkladu. Toaletní papír by se měl rozložit velmi rychle ve vodě, aby po spláchnutí do záchodu neucpával trubky. Ale jak je to s tou rozložitelností v přírodě? Trvá to měsíc? dva? rok?

Selský rozum napovídá a různé vědecké studie potvrzují, že to záleží na mnoha faktorech: typu půdy, množství srážek, teplotě a dalších. S Ivarem jsme na toto téma vedli dnes večer vášnivou debatu, která skončila několikahodinovým brouzdáním ve vodách internetu než jsme konečně našli studii, která by měla nějaká prokazatelná data.

Vědci z Tasmánské univerzity ve svém článku „Analýza rozkladu papírových produktů v přírodě“ zakopali v hloubce 5 a 15 cm na různých místech Tasmánie toaletní papír, vlhčené ubrousky a tampony a po 6, 12 a 24 měsících vyhodnotili jejich rozklad. Po 2 letech byl rozklad vzorků téměř kompletní (minimálně 75%) na všech stanovištích kromě horských stepí (montane moorland) a alpské krajině (western alpine site).

V překladu, ani po 2 letech se na některých místech toaletní papír nerozložil, i přesto, že byl zakopán pod zemí! 

Použitý toaletní papír v přírodě

Sbalit si s sebou použitý toaletní papír je nechutný!

V americkém časopise Backpacker položili svým čtenářům anketní otázku: „Odnášíte si s sebou toaletní papír po vykonání potřeby v přírodě?“ na kterou se jim sešlo 324 odpovědí. Z nich 63 procent zareagovalo negativně a své jednání odůvodnili komentáři jako: „To je ta nejnechutnější věc, kterou jsem kdy v životě slyšela!“

Víte, co je také nechutné? Minové pole u každého odpočívadla. Smrad linoucí se zpoza vašeho stanu. Použitý toaletní papír vlající ve větru. A když pominu estetiku věci; napadlo vás někdy že výkaly mohou znečistit zdroje vody v přírodě? Nebo že jsou zvířata přitahována solí z vaší moči?

Co tedy dělat s použitým toaletním papírem po vykonání potřeby v přírodě? 

Za prvé. Červeně zvýrazněno a třikrát podtrženo: Potřebu nikdy nevykonávejte poblíž vodních zdrojů. Snažte se vždy odejít alespoň 50 metrů od nich.

Pokud cestujete autem, dodávkou či karavanem a musíte si odběhnout na odpočívadle, tak si s sebou prosím vemte igelitový pytlík nebo zip-lock bag (takový ten uzavíratelný pytlík z IKEI). Použitý papír do něj zabalte a při nejbližší příležitosti vyhoďte. DO ODPADKOVÉHO KOŠE!

Pokud kempujete, pořád by bylo ideálni si s sebou použitý toaletní papír odnést. Pokud je to pro vás NO GO, tak ho alespoň zahrabejte. K vykopání díry, která by měla být alespoň 15 cm hluboká, můžete použít třeba stanový kolík.

Osobně bych neradila použitý toaletní papír pálit. Může se vám stát, že pak budete správcům národního parku vysvětlovat, jak se vám podařilo založit lesní požár. Jako neblaze proslulému izraelskému turistovi v chilském národním parku Torres del Paine.

Tip: Dámy, pokud se vám příčí představa nošení si použitých tamponů v batohu na zádech, tak zvažte alternativní hygienické pomůcky jako je menstruační kalíšek nebo menstruační kalhotky

Co dělat s použitým toaletním papírem v přírodě při kempování nebo cestování

A co takhle toaletní papír vůbec nepoužívat? 

Já vím, já vím, zní to nechutně. Ale pamatujete si na scénu z S tebou mě baví svět, kdy se Pepíno rozplývá při vzpomínce na to, jak ho maminka utřela lopuchem, na kterém byla beruška?

Toaletní papír je poměrně moderní výmysl, na který si naše západní společnost navykla. Místo něj můžete použít listy různých rostlin nebo třeba sníh. Skvělou pomůckou je také cestovní bidet. Jak se používá najdete například v článku od Andrew Skurka, který je známým pokořitelem dálkových tras.

Pokud se chcete do tématu opravdu ponořit, tak doporučuji knížku: How to Shit in the Woods: An Environmentally Sound Approach to a Lost Art od Kathleen Meyer. (Volně přeloženo: Jak srát v lesích: Ekologicky šetrný přístup k ztracenému umění). Meyerová v ní vykonávání potřeby v přírodě popisuje jako „dovednost, kterou většina populace ztratila společně s uměním vyrábět mýdlo, mykat vlnu a stáhnout bizona z kůže.“

Jak to při cestování dodávkou a kempování řešíme my?

Možná se budete divit, ale otázka: „Jak to děláte, když nemáte v dodávce koupelnu nebo záchod?“ je jedna z nejčastějších, kterou od lidí, kteří nikdy vanlife nebo kempování nezkusili dostáváme. Já si po vykonání malé potřeby toaletní papír s sebou odnáším a vyhazuji. Na tu velkou máme v autě malou zahradní lopátku. Až do dnešní diskuze jsme žili v přesvědčení, že je OK toaletní papír zakopat. Po dnešním rozhovoru a googlování se Ivar nadchl do myšlenky používání bidetu. Tak časem očekávejte recenzi 🙂

Na závěr bych se zeptala podobně jako v Backpacker magazínu – odnášíte si s sebou použitý toaletní papír? A věděli jste, jak dlouho trvá než se rozloží? 

Radka Realcamplife cestovatelský blog o Norsku

Radka žije už nějaký pátek spokojeně v Norsku. Nyní se ale s přítelem rozhodli objevit Ameriku a projet Panamerickou dálnici ve své konvertované dodávce.

Více o nás a našem blogu si můžete přečíst zde.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..