Chcete psát anglicky bez chyb? Vyzkoušejte Grammarly!

Grammarly nadpis

Skoro každý z nás někdy potřebuje napsat něco v angličtině – ať už to je školní esej, email nebo životopis. Jenže anglická gramatika a stylistika může dělat problémy i rodilým mluvčím, natožpak nám ostatním. Jak docílit toho, že budete psát anglicky bez chyb? Naštěstí existuje celá řada nástrojů, které vám v tomto ohledu usnadní život. Já jsem si nejvíce oblíbila Grammarly, která v základní verzi zdarma objeví nejen chyby v pravopisu, ale i nesprávnou gramatiku. V rozšířené placené verzi navíc kontroluje i stylistiku, hlídá nadužívaná slova a navrhuje jejich nahrazení.

Grammarly je user-friendly

Grammarly funguje jako samostatný program, on-line webová služba nebo doplněk do internetového prohlížeče. V praxi to znamená, že po nainstalování pluginu do vašeho prohlížeče Grammarly neustále kontroluje, cokoliv napíšete – ať už to je v emailu, FB statusu nebo zprávě kamarádovi. Grammarly červeně podtrhne všechny kritické chyby a navrhne jejich opravu.

Grammarly editor
Nejvíce by Grammarly podle mě ušetřilo práci učitelům angličtiny. Místo opravování esejí si je prostě otevřou v Grammarly editoru, exportují do PDF a vytisknou.
Grammarly editor
Ani se nemusí namáhat s vymýšlením známky, protože Grammarly vám samo určí skóre a zhodnotí, jaká oblast gramatiky vám dělá největší problém. V placené verzi navíc Grammarly kontroluje i plagiátorství.
Grammarly vysvětlí i gramatiku
Funkce, které si opravdu cením je to, že mi Grammarly vždy vysvětlí, proč si myslí, že jsem udělala chybu a já si mohu trochu osvěžit gramatiku a poučit se ze svých chyb.

 Grammarly je zdarma

Bezplatná verze Grammarly vám pomůže odhalit chyby v gramatice a pravopisu. Zakoupíte-li si plnou verzi za $11.66 / měsíc, přibudou vám navíc funkce jako kontrola plagiátorství a kontrola stylistiky (nadměrné opakování slov, kontrola používání trpného rodu…).

Pro porovnání jsem zkusila opravit jednu ze svých starších školních prací v obou verzích. Při použití bezplatné verze vám Grammarly ukáže, kolik a jaký druh chyb navíc odhalí placená verze. Nejedná se většinou o kritické chyby, ale o stylistiku – například mě upozorní na to, že jsem vícekrát použila slovo largely a nabídne alternativy (mostly, mainly, primarily…)

Bezplatná verze je velmi dobrá v odhalování pravopisných chyb. Placená verze oproti ní neodhalí mnoho kritických chyb navíc. Zaměřuje se spíše na stylistiku textu. Já oceňuji především kontrolu plagiátorství. Ach, kéž bych měla Grammarly, když jsem psala diplomku!!!!

 Pro koho je Grammarly?

Úplně pro všechny, kteří mají cokoliv dočinění s anglicky psaným textem. Většina si pravděpodobně vystačí s verzí zdarma, která účinně odhalí všechny kritické chyby. Já jsem si zakoupila plnou verzi, protože angličtinu používám denně a záleží mi i na stylistice textu. V dobách studií bych pak nejvíce ocenila funkci kontroly plagiátorství, kterou disponuje pouze plná verze.

Grammarly oxford comma
Sebelepší program vám ale nikdy nenahradí proof-reading. Plná verze Grammarly nabízí i dodatečný proof-reading vašeho textu ($0.04 za slovo, při dodání do 24 hodin)

Závěrečné shrnutí

Grammarly je skvělý nástroj, který vám odhalí chyby ve vašem anglicky psaném textu. Navíc poskytuje řadu dalších funkcí (vysvětlení gramatiky) například v porovnání s kontrolou pravopisu ve Wordu. 

  • All the hydrogen probably made love in the solution = veškerý vodík se asimiloval v roztoku
  • He vomitted a long postcard on her = vrhl na ni dlouhý pohled
  • Your eyes September = tvé oči září
  • I am not smelling myself in my leather today = necítím se dnes ve své kůži
  • Stop knitting my head = přestaň mi plést hlavu
  • He rolls his hams = válí si šunky
  • Where do you poison your freetime? = Kde trávíš svůj volný čas?

V základní verzi postačuje Grammarly k tomu, abyste ze sebe nedělali pitomce. Pokud používáte angličtinu na denní bázi a záleží vám na stylistice vašich textů, pak bych popřemýšlela o zakoupení placené verze. Chápu ale, že  $11.66 / měsíc už je citelná investice. Ani Grammarly – Premium ale není všemocné. Nicméně odhalí tak 75% chyb, což může ušetřit hodiny času člověku, který vám bude dělat proof-reading.

Teď by mohl někdo něco podobného vyvinout pro češtinu! 🙂


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..